Praktické informace


Domácí zvířata
Vaše domácí zvíře je na palubě našich lodí vítáno. Jste však odpovědni za jeho chování. Pokud se rozhodnete zaplatit úklid lodě pracovníky přístavu, neplatíte ve většině přístavů za svého domácího mazlíčka žádný příplatek.
Čistící paušál
Pokud se nechcete na závěr své plavby zdržovat pečlivým úklidem vnitřku i vnějšku plavidla, je možné využít tzv. čistící paušál. Pokud se pro čisticí paušál nerozhodnete, budete skládat vratnou čistící kauci. Čistící paušál je třeba objednat při nalodění. Čistící paušál je ve výši 25% vratné čistící kauce.
Parkování a garáže
Parkování Vašeho automobilu je v zásadě bezplatné. Většina přístavů však nabízí možnost zpoplatněného parkování v uzavřeném areálu nebo přímo v garáži.
Předzásobení potravinami
Nedaleko každého z našich přístavů se nachází obchod s potravinami či supermarket, kde můžete uskutečnit potřebné nákupy. Pokud si však budete přát, můžete při objednávce plavidla přiobjednat jako nadstandardní službu „potravinový koš“, abyste na palubě své lodě měli již v okamžiku příjezdu: sůl, pepř, koření, chléb, balenou vodu, ocet, kávu, čaj, mléko, jogurt, salát, vejce, těstoviny atd… Úplný seznam je k dispozici ve Vaší cestovní agentuře.
Doplňková dětská výbava plavidel
Tuto bezplatnou službu poskytují pouze vybrané domovské přístavy. Loď je na základě Vašeho přání vybavena nad běžný rámec následujícím dětským příslušenstvím: dětská sedačka, vanička, skládací postýlka, dětská plovací vesta a v případě pronájmu jízdního kola též dětská cyklosedačka. Díky této službě je pro rodiče a jejich malé děti plavba ještě příjemnější. Z organizačních důvodů je nutné tuto službu rezervovat již při vlastní objednávce plavidla.
Plavební mapy
Všechny naše lodě jsou vybavené plavební mapou a dalšími návaznými informacemi. Pokud si však chcete plavbu předem důkladně naplánovat, doporučujeme zakoupit plavební mapu s předstihem již při vlastní objednávce plavidla. Většinou postačuje pro jednu plavební trasu jedna plavební mapa. Jsou však i trasy, pro které je zapotřebí map více.
Motohodiny (způsob úhrady pohonných hmot)
Před Vaším vyplutím je vždy loď dostatečně natankována pohonnými hmotami. Při návratu se hradí spotřebované palivo dle sazby tzv. motohodin. Motohodina je cena za hodinu chodu motoru. Tato sazba je rozdílná podle typu lodě a regionu. Kryje spotřebu oleje, nafty…. Výše motohodiny je dána rovněž konkrétní motorizací plavidla. Pro hrubý odhad počítejte s cca 30 motohodinami za týden. V průběhu roku se může výše motohodiny měnit v závislosti na obecných pohybech cen ropných produktů. V některých přístavech je možné jednoduše uhradit paušál, který kryje veškeré projeté palivo.
Plavební komory
Proplavení plavebními komorami je ve Francii bezplatné. Plavební komory mají ve většině případů provozní dobu od 9 do 19 hodin. Při státem uznaných svátcích jsou však plavební komory mimo provoz. Jedná se např. o Velikonoce, a o dny1.5., 14.7., 1.11. Prosíme informujte se ve své cestovní agentuře o provozních dobách plavebních komor.
Záplavy a sucho
Některé řeky sužují v jarních měsících pravidelné povodně, v létě nebo na podzim pak naopak nedostatek vody z důvodu sucha. Pokud by k takovémuto případu došlo, nabídneme Vám náhradní trasu, nebo Vás poprosíme, abyste se svoji lodí zůstali v průplavech a nevjížděli do toku řeky. Pokud dojde z těchto důvodů ke změně výchozí nebo cílové základny, není toto důvodem k anulaci smlouvy o pronájmu plavidla.
Zkušenosti s řízením lodí
Co se týká řízení lodě, nemusíte se nijak znepokojovat. Řízení plavidel je poměrně jednoduché a naši zaměstnanci Vám budou věnovat dostatek času, aby Vám ukázali a předvedli funkci a ovládání veškerých zařízení nezbytných k plavbě. Zákazníci, kteří nemají žádné vlastní oprávnění k vedení lodě obdrží doklad, který je bude během pronájmu plavidla k vedení lodě opravňovat. Rekreační plavba není umožněna na některých velkých řekách v souvislosti se složitými plavebními podmínkami a intenzivním provozem: Rýn, Rhona, Séna, Loára apod. Tyto vodní cesty není možné pro rekreační plavbu využívat. Nedodržení stanovených pravidel má za následek okamžité ukončení plavby (pronájmu plavidla) bez náhrady. Navíc zákazník nese veškeré náklady spojené s návratem lodi zpět do domovského přístavu.
Pitná voda a plyn
Při nalodění bude nádrž na pitnou vodu zcela naplněná. Zásobu pitné vody je však nutné během plavby průběžně doplňovat místa vhodná k dobírání vody jsou vyznačena v plavebních mapách. Zásoby plynu pro sporák a topení jsou pro dobu Vašeho pobytu na lodi dostatečné.
Energie
Naše lodě jsou energeticky soběstačné. V zásadě lze rozdělit energetické hospodářství lodí na tři části.
• plyn se používá k pohonu lednice, topení a sporáku
• elektrická energie 12 nebo 24V kterou dodávají baterie lodě napájí v některých případech lednici, vždy však světlo a ventilaci.
Lodě, které disponují trvalým napětím 220V, zásobují tímto napětím klimatizaci, myčku nádobí atd…
• hlavní lodní motor, který svým chodem vyrábí teplou vodu a dobíjí baterie lodě. Čtyři až pět hodin chodu motoru denně je dostačující pro bezproblémové využívaní elektrických spotřebičů po celých 24 hodin. Mějte však prosím na paměti, že loď má energetické zdroje omezené, a respektujte prosím tuto skutečnost. Lodní lednice nemají takový výkon jako běžné standardní lednice na 220V, které znáte z domova. Lodní lednice jsou rovněž náchylnější na přeplňování, v případech vysokých venkovních teplot se jejich účinnost ještě více snižuje.
• Nádrže na pitnou vodu v lodích mají objem 200 až 1400 l dle provedení a vystačí nejméně na 2 dny
• Zásoby paliva obvykle vystačí na 60 hodin plavby, tj. asi 2 týdny. Zařízení, které potřebují ke svému fungování napětí 220V lze používat pouze za chodu lodního motoru nebo při připojení lodě kabelem na veřejnou síť 220V v přístavu. Pokud je na lodi instalováno více zařízení vyžadujících napětí 220V, nelze tyto zařízení užívat současně. Např. klimatizace nefunguje, pokud je puštěná myčka na nádobí.
Silný vítr
Plavba po jezeru Etang de Thau v jižní Francii a po německých jezerech Müritzsee a Plauersee je při silném větru obtížná. Vedení plavidla je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Od síly větru 4 prosíme naše zákazníky, aby zůstali stát v přístavu, a počkali, až vítr utichne. Plavba přes jezero Etang de Thau oddělujícím kanál Rhône a Sete a kanál du Midi může být z důvodu silného větru znemožněna (možnost zrušení jednosměrných plaveb).
Jízdní kola
V našich přístavech se setkáte se třemi typy jízdních kol. Doporučujeme, aby na každé lodi bylo alespoň jedno jízdní kolo. Klasické jízdní kolo bez přehazovačky určené pro krátké trasy (např. pro cesty do pekárny, na trhy apod.), není určeno pro sportovní využití. Horské kolo - jedná se o běžně vybavené horské kolo s přehazovačkou, které je vhodné i na delší cyklovýlety; dětské jízdní kolo.
Zapůjčení rybářského prutu
Některé přístavy nabízejí rovněž zapůjčení rybářského prutu. Rybářský prut je vždy předáván s novým vlascem, jedná se o základní amatérské provedení. Rezervaci prutu je nutné provést již při vlastní objednávce plavidla.
Rybářská povolenka
(zpoplatněný doklad) je pro všechny vodní plochy povinný. V některých přístavech ji lze zakoupit přímo na recepci, v ostatních základnách Vám rádi poradí, nutno rezervovat při objednávce lodě.
Technická asistenční pomoc
Přes veškerou péči, kterou našim lodí věnujeme, může občas dojít k výskytu závady či poruchy. Pro tyto případy jsou naši mechanici k dispozici sedm dní v týdnu.
Pojištění lodí
Všechna plavidla jsou řádně pojištěná. Přesto pevně věříme, že s lodí budete pečlivě a svědomitě zacházet, aby nedocházelo ke zbytečným škodám. Pojištění lodí má spoluúčast, která je vyjádřena vratnou kaucí. O složení této vratné kauce Vás poprosíme při předávce plavidla v domovském přístavu. Upozorňujeme, že pojištění lodě se vztahuje na vlastní loď, nikoliv na posádku a majetek posádky.
Pojišťovací balíček PLUS
Toto doplňkové pojištění kryje následující rizika: přerušení plavby, poškození lodního šroubu, cyklistické výlety, úrazy na palubě, stornovací poplatky a stržení vratné kauce. V každém případě je však nutné při nalodění vratnou kauci složit. V případě pojistné události bude kauce zadržena a celý případ bude dále řešen. Po drobné info viz všeobecné smluvní podmínky.
Vratná kauce
Vratná kauce je rozdělena do dvou částí: vlastní kauce na poškození lodě a čistící kauce na úklid lodě. V případě průběhu plavby bez škod a odevzdání vyčištěného plavidla se obě části kauce vrací v plné výši zpět zákazníkovi. Kauci je nutné skládat vždy, a to i v případech, kdy má zákazník uzavřené doplňkové připojištění kauce.
Zapůjčení grilu
Některé naše přístavy nabízejí možnost zapůjčení grilu. Dřevěné uhlí si, prosím, přineste vlastní.
Výbava
lana, záchranný kruh, hák, kladivo (palice), kotva + kotevní lano, ochranné fendry, kbelík 10l, hadice na vodu, přechodová lávka.
Bezpečnost
lékárnička, palubní kniha, záchranné vesty, hasící přístroj, svítilna (baterie není součástí výbavy),
Vybavení kuchyně
popelník, koště, kartáč, rejžák, háček, lopatka, smetáček, štětka WC, prádlo dřez, nádoba na odpadky, sáček na odpadky.
Nádobí
Skleničky, běžné hrnky, dezertní talířky, šálky, podšálky, mísa na salát, cedník, konvice, odkapávač, odšťavňovač ovoce, podložka (prkénko), košík, plastový box, otvírák na konzervy, otvírák na lahve, vývrtka, nůž, příborové nože, vidličky, lžíce, lžičky, naběračka, stěrka, škrabka, pokličky, pánev, hrnce, sítko.
Ložní prádlo
polštář a přikrývka s povlečením.
Boční šroub
Některé lodě jsou doplňkově vybaveny, tzv. předním bočním šroubem, který usnadňuje manévrování plavidla v úzkých místech při minimální rychlosti plutí. Při užívání tohoto zařízení je třeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť případné nasátí hrubé nečistoty, vodních rostlin, kamenů, štěrku či písku může šroub vážně poškodit. V takovém případě je oprava během plavby často nemožná, neboť v drtivé většině případů je nutné loď vyzdvihnout ven z vody. Zákazník tedy pokračuje dále v plavbě bez možnosti využití doplňkové funkce bočního šroubu. Pokud je oprava požadována i během plavby, je takovýto servisní zásah zákazníkovi účtován.
Lůžka
neexistuje žádná standardní délka a šířka lůžek na lodích. Průměrná délka je 1.90 m, ale v některých případech může být zkrácena na 1,83 m. dvoulůžka: jsou v průměru 1.40 m široká, ale může to být i jen 1,15 m jednolůžka: široká zpravidla 0,80 m, ale v některých případech mohou být i pouhých 0,65 m. spaní v salónu představuje spaní v přestavěném jídelním koutu.
Topení, klimatizace
všechny lodě jsou vybaveny nucenou cirkulací vzduchu a topením. Toto topení, které zajišťuje tepelnou pohodu uvnitř lodě. Udržování konstantní teploty bez ohledu na vnější teplotu však nelze očekávat. Klimatizace: pokud je loď vybavena klimatizací, je účinná zpravidla pouze v salónu. Je to prvek komfortu, který může vnitřní vzduch ochladit o několik stupňů oproti venkovní teplotě, udržování stálé teploty bez ohledu na venkovní teplotu však nelze od tohoto zařízení očekávat..
Tarpon 49 Quattro Prestige, Tarpon 42 Trio Prestige a Tarpon 37 Duo Prestige jsou vybaveny klimatizací v salónu.

...tisk     ...zpět